Sedíme pod stromem v chladivém stínu, zatímco listí šumí v jemném větru. Dnes si budeme povídat o milosrdenství – o tom, proč je větší než zákon, oběti či rituály. Chceme se přiblížit k Bohu? Pak musíme pochopit, že klíčem k Jeho srdci je milosrdenství. Poslouchejte a přemýšlejte nad slovy proroků a samotného Mesiáše.
Hospodinova touha: Milosrdenství, ne oběti
První hlas, který uslyšíme, je hlas proroka Ozeáše. Představte si jeho dobu: lidé přinášeli oběti v chrámě, dodržovali svátky a přesto se jejich srdce vzdalovala Bohu. Ozeáš však promlouvá jménem Hospodina:
„Chci milosrdenství, ne oběť, poznání Boha více než zápaly.“ (Ozeáš 6:6)
Co to znamená? Hospodin říká, že mu nezáleží na množství obětí, pokud naše srdce není naplněno láskou a soucitem. Oběť bez milosrdenství je jako nádoba bez vody – prázdná, bez života.
Izajáš: Oběti beze spravedlnosti urážejí Boha
Poslouchejte proroka Izajáše. Lidé v jeho době přinášeli nádherné oběti a slavili svátky, ale jejich životy byly plné nespravedlnosti. Co na to Hospodin? Izajáš volá:
„K čemu mi je množství vašich obětí?… Přestaňte páchat zlo, učte se činit dobro, hledejte právo, napravte násilníka, zastaňte se sirotka, ujměte se sporu vdovy.“ (Izajáš 1:11,16–17)
Hospodin nechce slavnosti, pokud nejsou spojeny se spravedlností. Nechce oběti, pokud utlačujeme druhé. Chce, abychom byli spravedliví a milosrdní.
Amos: Spravedlnost jako proudící voda
Amosův hlas zní jako hrom. Jeho slova jsou přímá a nekompromisní:
„Nenávidím vaše slavnosti, pohrdám jimi… Ale ať se právo valí jako vody a spravedlnost jako stálý potok.“ (Amos 5:21,24)
Co říká Amos? Bůh nechce prázdné rituály. Spravedlnost a milosrdenství jsou jako voda – přinášejí život a očišťují. Bez nich jsou naše náboženské úkony mrtvé.
Micheáš: Co od nás Hospodin žádá?
Micheáš nám předkládá otázku, která zasahuje přímo do srdce:
„Co mám přinést Hospodinu?… Tisíce beranů? Desetitisíce potoků oleje? … Bylo ti oznámeno, člověče, co je dobré: Činit právo, milovat milosrdenství a pokorně chodit se svým Bohem.“ (Micheáš 6:6,8)
Odpověď je jednoduchá a hluboká: Hospodin nežádá velkolepé oběti. Chce, abychom milovali milosrdenství, jednali spravedlivě a pokorně chodili s Ním.
Ježíš: Naplnění proroků
A teď pojďme k Mesiáši, k Ježíšovi, který je naplněním všech prorockých slov. Když byl kritizován za to, že stoloval s hříšníky, odpověděl:
„Jděte a učte se, co to znamená: ‚Milosrdenství chci, a ne oběti.‘ Nepřišel jsem povolat spravedlivé, ale hříšníky.“ (Matouš 9:13)
Ježíš nám ukazuje, že Boží srdce není uzavřeno před těmi, kdo selhali. Otevírá se těm, kdo touží po milosrdenství – přijmout ho a dávat dál.
A poslouchejte, jak mluví k farizeům, kteří lpěli na drobných předpisech, ale zapomínali na to podstatné:
„Dáváte desátky z máty, kopru a kmínu, ale zanedbali jste to důležitější v Zákoně: spravedlnost, milosrdenství a věrnost.“ (Matouš 23:23)
Ježíš neodsuzuje zákon, ale říká, že bez milosrdenství je zákon prázdný.
Jak milosrdenství přetváří svět
Co si z toho vezmeme? Milosrdenství je víc než oběť, protože přetváří srdce. Milosrdenství je víc než zákon, protože dává život. Milosrdenství je víc než rituál, protože odráží Boží charakter.
Podívejte se na Boží milosrdenství v příběhu o milosrdném Samaritánovi (Lukáš 10:25–37). Kdo byl bližním tomu, kdo trpěl? Ne kněz, ne levita, ale cizinec, který projevil milosrdenství. Ježíš zakončil příběh výzvou:
„Jdi a jednej také tak.“
Výzva pro dnešek
Milí žáci, rozjímejte nad tímto učením. Naším úkolem není být dokonalí v obřadech nebo naukách. Naším úkolem je naplnit své životy milosrdenstvím a spravedlností. To je pravý způsob, jak uctívat Boha. Vraťme se k těmto prorockým a Ježíšovým slovům znovu a znovu. Nechme je, ať promění naše srdce.
Pamatujte: „Milosrdenství chci, a ne oběti.“ V tom je celé tajemství života s Bohem.